Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stałe dopełnia się inaczej niż zmienne

24 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Aldona Salamon

Aby sprawdzić, ile pensji stałej uzyskałby pracownik za pełny miesiąc, wystarczy sięgnąć do umowy o pracę. Trudniej jest oszacować pełną miesięczną stawkę składników wypłacanych w zmiennej wysokości

Jeżeli zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie stałe (stałą stawkę miesięczną lub godzinową), to aby je uzupełnić, należy przyjąć miesięczną kwotę pensji określoną w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Przy czym, żeby ustalić wysokość uzupełnionych zarobków określonych stawką godzinową, należy pomnożyć tę stawkę przez liczbę godzin obowiązujących pracownika do przepracowania w miesiącu, za który uzupełnia się płacę.

Podzielić, pomnożyć

Aby natomiast ustalić uzupełnioną miesięczną stawkę elementu zmiennego pensji (prowizyjnego, akordowego, premii pomniejszanej proporcjonalnie), trzeba trochę policzyć. Kolejno należy wówczas:

- podzielić kwotę wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9444

Wydanie: 9444

Spis treści
Zamów abonament