Urlop komplikuje obliczenie pełnego wynagrodzenia
Nie jest łatwo uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, kiedy pracownik był nie tylko chory, ale również korzystał z urlopu. Odstępuje się wtedy często od prostego podziału metod na te właściwe dla składników zmiennych i stałych
Największe problemy w obliczeniach pracodawcy napotykają w sytuacji, gdy w miesiącu wymagającym uzupełnienia pracownik otrzymał, oprócz wynagrodzenia za pracę, jednocześnie pensję za urlop wypoczynkowy. Problemy te wynikają ze specyfiki wyliczania wynagrodzenia urlopowego.
Odrębne zasady
Jeżeli bowiem zatrudniony otrzymuje składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, ale inne niż określone w stałej stawce miesięcznej (może to być np. wynagrodzenie określone stawką godzinową, prowizyjne czy akordowe, płaca i dodatki za pracę nadliczbową, dodatki za pracę w porze nocnej, premie o charakterze roszczeniowym), to jego wynagrodzenie urlopowe wylicza się z wymienionych, tzw. zmiennych – do celów urlopowych – składników poborów wypłaconych pracownikowi w trakcie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia wypoczynku.
Niezależnie od powyższego składniki pensji określone w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się natomiast w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania wypoczynku.
Cztery warianty
Jeżeli w miesiącu, za który wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik oprócz pensji za pracę otrzymał wynagrodzenie za urlop, a jednocześnie płaca za ten miesiąc wymaga uzupełnienia (np. z powodu absencji chorobowej), to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta