Usługi pocztowe: kontrowersyjne otwarcie
Czy nowe prawo pocztowe rzeczywiście liberalizuje rynek usług pocztowych w Polsce – analizuje ekspert
W ostatnich dniach ubiegłego roku, 27 grudnia, Prezydent RP podpisał przyjętą przez Sejm RP w listopadzie ustawę Prawo pocztowe. Regulacja, której podstawowym założeniem w myśl wiążącej Polskę tzw. III Dyrektywy Pocztowej 2008/6/WE było pełne uwolnienie rynku na konkurencję, weszła w życie z początkiem roku 2013.
Czy jednak rzeczywiście ustawa ta liberalizuje rynek usług pocztowych w Polsce? Czy jest to akt prawny, który spełnia główne cele Prawa Wspólnotowego? Czy będziemy mieli do czynienia z rynkiem konsumenta, na który zasadniczy nacisk kładą pocztowe dyrektywy UE?
Poważne wątpliwości wiążą się z samym trybem prac nad tym dokumentem, które przypominały bardziej slalom gigant niż odpowiedzialną i rzeczową pracę nad dobrym prawem mającym służyć wszystkim użytkownikom usług. Przebiegały one zasadniczo bardziej intensywnie w ostatnim kwartale ub.r., a tempo prac nad projektem nie sprzyjało bynajmniej wypracowaniu bardziej korzystnych i przemyślanych rozwiązań. Prezydent RP zdążył podpisać tę ustawę niemal rzutem na taśmę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta