Całkowita rezygnacja z ryczałtu może być korzystna
Koszty uzyskania przychodów są bardzo ważnym elementem kształtowania podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie w istotny sposób wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego. Koszty uzyskania przychodów są nierozerwalnie związane z pojęciem źródła przychodu, o czym świadczy to, że w zależności od rodzaju źródła przychodu, którego dotyczą, ustala się je w różny sposób.
Decyduje źródło
Co do zasady, to od źródła przychodu, a nie od statusu podatnika, czy też nazwy zawartej umowy zależy więc, jakie powinny być stosowane reguły opodatkowania tego przychodu i jednocześnie koszty jego uzyskania.
Dla niektórych rodzajów przychodów ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zryczałtowanych kosztów ich uzyskania w wysokości 50 proc. albo 20 proc.
I tak, zastosowanie 20 proc. kosztów uzyskania przychodu jest możliwe w stosunku do przychodów wymienionych w art. 22 ust. 9 pkt 4 i 6 ustawy o PIT. Są to m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście, przykładowo takie jak: z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej; z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta