Ulga dla samotnych rodziców
Osoba wychowująca samodzielnie dziecko może zapłacić niższy podatek
Ustawa o PIT za rodzica samotnie wychowującego dziecko uważa pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę, rozwodnika oraz osobę, w stosunku do której orzeczono separację lub pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Urzędy jeszcze przed zmianą przepisów mówiących o zasadach preferencyjnego rozliczenia uważały, że spełnienie tylko jednej przesłanki, tj. stanu cywilnego rodzica nie daje prawa do ulgi. Trzeba faktycznie samemu wychowywać potomka. Nowelizacja ustawy o PIT (która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.) wyraźnie oddzieliła dwa warunki skorzystania z ulgi - stan cywilny i samotne wychowywanie.
Przykład:
Pan Kowalski ma dziecko z panią Adamską. Wspólnie je wychowują (mieszkają razem, łożą na jego utrzymanie). Nie zawarli związku małżeńskiego, ale mimo tego żadne z nich nie może się rozliczyć razem z potomkiem.
Z dzieckiem nie rozliczy się przedsiębiorca, który płaci 19 proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Prawo do preferencyjnego rozliczenia ma natomiast osoba, która oprócz dochodów opodatkowanych według skali rozlicza ryczałtem przychody z najmu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta