Niedozwolone działania samorządów i spółek komunalnych
W ubiegłym roku urząd antymonopolowy wydał 93 decyzje dotyczące naruszenia przepisów przez gminy lub należące do nich przedsiębiorstwa. Nieprzestrzeganie prawa uderzało w interesy lokalnych społeczności
Myli się ten, kto uważa, że przepisy antymonopolowe odnoszą się wyłącznie do prywatnych przedsiębiorców, a pozycję dominującą może w sposób nielegalny wykorzystywać tylko wielka giełdowa spółka o krajowym lub wręcz światowym zasięgu. Przepisy regulujące kwestie uczciwej konkurencji oraz ochrony konsumentów są bowiem tak skonstruowane, aby swoim zasięgiem obejmować jak największą liczbę podmiotów.
Tym samym podlegają im właściwie wszyscy, którzy w jakimkolwiek stopniu są związani z działalnością gospodarczą. Nawet jeżeli nie jest to główny przedmiot ich zainteresowania, a działalność zarobkowa pozostaje tylko jednym z elementów ich aktywności. Przede wszystkim przesądza o tym bardzo szeroka definicja przedsiębiorcy na potrzeby prawa antymonopolowego. A wprowadza ją ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007r. nr 50, poz. 331 ze zm.), stanowiąc w art. 4, że za przedsiębiorcę uznaje się:
- przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
- osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, organizującą lub świadczącą usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
- osobę fizyczną wykonującą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta