Po powrocie na etat trzeba oddać pieniądze
Jeśli szef rozstał się z przyczyn niedotyczących pracownika i wypłacił mu odprawę pieniężną, a ten odwołał się od wymówienia do sądu i wygrał, to zwraca wypłacone pieniądze. Stały się one bowiem świadczeniem nienależny
Firma, która zwolniła pracownika z przyczyn go niedotyczących (np. problemów ekonomicznych) i wypłaciła mu na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90 poz. 844 ze zm., dalej ustawa), może żądać od niego jej zwrotu jako świadczenia nienależnego. Jest to uzasadnione tym, że jeśli sąd stwierdzi bezzasadność wymówienia, odpadła podstawa wypłaty rekompensaty (art. 410 § 2 kodeksu cywilnego).
Pracownicy bronią się przed zwrotem odprawy, powołując się na przepisy kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. W szczególności wskazują tu na art. 409 k.c. W myśl niego obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.
Chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Zatrudnieni podnoszą, że odprawy wydali już na konieczne wydatki związane z utrzymaniem się (np. na opłaty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta