Ulga na rehabilitację i leczenie
Rozliczenie roczne należy zacząć od wyboru właściwego druku. Możliwości jest kilka.
Katalog wydatków, które można odliczyć jest dość szeroki. Ich sumę wykazujemy najpierw w załączniku PIT/O, a potem przenosimy do deklaracji rocznej. To oczywiście nie koniec – urzędy kontrolują też niepełnosprawnych i mogą zweryfikować czy mieli prawo do odliczenia.
Komu przysługuje
Skorzystać z ulgi można wtedy, gdy osoba, której dotyczy wydatek posiada:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
- decyzję przyznającą rentę z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osób, które nie ukończyły 16 roku życia).
Jeśli przepisy wymieniające rodzaje odliczeń mówią o niepełnosprawnych z I grupą inwalidztwa, to chodzi o osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.
Osoby z II grupą inwalidztwa to takie, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Z ulgi skorzystają także osoby, które utrzymują niepełnosprawnych (współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, rodziców współmałżonka, ojczyma, macochę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta