Nowy tygrys dalekowschodni?
Birma może szybko dołączyć do takich regionalnych tygrysów gospodarczych jak Tajlandia i Malezja, a być może i Korea Południowa – pisze ekonomista.
Po latach militarnego, opresyjnego reżimu, poczynając od przełomu lat 2011/2012, zamknięty i izolowany od świata Myanmar (dawna Birma) powoli otwiera się na świat, a świat ponownie odkrywa Birmę.
Impulsem dla wzmożenia zainteresowania Myanmarem było zwolnienie z wieloletniego aresztu domowego laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i działaczki demokratycznej opozycji Aung San Suu Kyi przez prezydenta kraju Thein Sein oraz umożliwienie opozycji udziału w wyborach uzupełniających do Parlamentu, które notabene partia Aung San Suu Kyi National League for Democracy(NLD) wygrała, uzyskując 43 na 45 miejsc w niższej izbie miejscowego parlamentu.
Pełzający postęp demokratyzacji zmierzający do wolnych wyborów wyznaczonych na 2015 rok umożliwił stopniową eliminację sankcji nakładanych w przeszłości na reżim w Yangonie (dawniej Rangun) oraz szereg wizyt zachodnich polityków (m.in. prezydenta USA w grudniu 2012 r., premiera Japonii, ministrów spraw zagranicznych z W. Brytanii, USA oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta