Płacimy 6 mln zł podatku dziennie
Wskaźniki opłacalności ekonomicznej wykazują, że Sierra Gorda to bardzo atrakcyjne przedsięwzięcie – mówi prezes KGHM Herbert Wirth w rozmowie z Adamem Roguskim i Jakubem Kuraszem
Przekroczenie nakładów inwestycyjnych na budowę kopalni Sierra Gorda w Chile o ponad jedną trzecią to z pewnością woda na młyn dla pana przeciwników. Jak zbija pan argument o przewartościowaniu tej inwestycji?
Po pierwsze, nie nazywałbym tego przekroczeniem, tylko podwyższeniem nakładów. Każdy projekt jest obarczony ryzykiem. Estymacja nakładów na poziomie 2,9 mld dol. powstała na etapie studium wykonalności projektu. Takie studium jest z definicji obarczone ryzykiem, które oceniałbym jako przedział minus 15 do plus trzydzieści kilka procent.
Nasz projekt jest poniżej średniej, jeśli chodzi o wzrost kosztów tego typu inwestycji w Ameryce Łacińskiej. Wskaźniki opłacalności ekonomicznej wykazują, że Sierra Gorda to bardzo atrakcyjne przedsięwzięcie. Koszt wydobycia miedzi w Sierra Gorda to na początku 1,5 tys. dol. za tonę, w miarę zagłębiania się odkrywki, to 2,2 tys. dol. za tonę. Tymczasem koszt wydobycia tony miedzi w Zagłębiu Miedziowym w Polsce to 3 tys. dol. za tonę. Innymi słowy Sierra Gorda w pierwszym okresie będzie produkować tonę miedzi dwa razy taniej, niż robimy to w Polsce i to uwzględniając bonus w postaci wysokich cen srebra i złota....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta