Bezpodstawnie wypłacony zasiłek musi zwrócić płatnik
Pracownik nie musi oddawać świadczenia, jeśli otrzymał je w zawyżonej kwocie z winy pracodawcy. Taką nadwyżkę trzeba jednak uznać za jego przychód do opodatkowania i oskładkowania
- Pracownica przebywała na zwolnieniu chorobowym z tytułu wypadku przy pracy od 1 do 10 stycznia br. Z tego tytułu wypłaciliśmy jej zasiłek chorobowy. 11 stycznia wróciła do pracy, a z końcem tego miesiąca rozwiązała się umowa zawarta z nią na czas określony. Księgowa przez nieuwagę naliczyła i wypłaciła tej osobie w styczniu zbyt wysoki zasiłek chorobowy (zawyżyła jego podstawę wymiaru, wliczając jubileuszówkę zwolnioną ze składek na ZUS). W wyniku tej pomyłki powstała nadpłata zasiłku chorobowego. Była pracownica nadwyżki już nie zwróciła. Czy powinna oddać tę nadpłatę? Czy od tej nadwyżki trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy? Jak skorygować dokumenty ubezpieczeniowe złożone w ZUS? – pyta czytelniczka.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego ustala się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przy wyznaczaniu podstawy stosuje się zasady określone w rozdziale ósmym ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa), czyli praktycznie te, które odnoszą się do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.
Tę podstawę stanowi zatem przychód, od którego zostały opłacone składki społeczne, za 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Przy czym wynagrodzeniem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta