Kłopot z wypłatą dla opiekuna
Pieniądze na opiekę nad chorym dzieckiem przysługują, jeśli rodzic nie jest na macierzyńskim. Na dodatkowy zastrzyk finansowy może liczyć również ojciec, jeżeli matka trafi do szpitala w ciągu ośmiu tygodni od porodu
- Jestem na urlopie macierzyńskim (szósty tydzień). Moje dziecko trafiło do szpitala. Przebywam z nim na oddziale. Czy mimo urlopu macierzyńskiego mam prawo do zasiłku opiekuńczego na córeczkę?
Nie
Urlop macierzyński przez pierwszych osiem tygodni po porodzie jest niezbywalny – przysługuje mamie z tytułu urodzenia potomka, aby umożliwić jej powrót do sprawności fizycznej i psychicznej. To oznacza, że w czasie pierwszych dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka kobieta nie może skorzystać z uprawnienia do przerwania urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu.
Skoro to wolne dedykowane jest mamie na regenerację sił, to z prawnego punktu widzenia nie ma ona możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w szpitalu. Zasadę tę potwierdza art. 181 kodeksu pracy, zgodnie z którym, w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie osiem tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą jego część może wykorzystać w terminie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta