Kto nas osłoni pancerzem
Dyskusją o broni pancernej rozpoczynamy cykl spotkań „Broń dla Polski". Chcemy, by producenci, biznesowi i polityczni decydenci, uzasadnili inwestycje warte miliardy.
Wartość zaplanowanych inwestycji modernizujących polskie siły zbrojne jest ogromna – sięga 140 mld zł. Podczas Śniadań z Rzeczpospolitą chcemy umożliwić bezpośrednią debatę i konfrontację przemysłowych ofert, koncepcji modernizacyjnych i oczekiwań wojska.
Kolejne planowane spotkania będą dotyczyć programu śmigłowcowego i modernizacji broni antyrakietowej i przeciwlotniczej.
Broń z polskich zakładów
W pierwszej debacie na temat broni pancernej reprezentujący „Rz" Andrzej Talaga, redaktor naczelny Media Roomu Gremi Media, pytał, czy polski przemysł stać na tworzenie własnych, dojrzałych pancernych konstrukcji, do tego spełniających najwyższe technologiczne standardy, które gwarantowałyby rentowny biznes i szanse eksportowe.
Przedsiębiorcy twierdzą, że kompetencji firmom nie brak, jednak problemem są ogromne koszty projektów wojskowych i dostęp do unikalnych, krytycznych technologii, bez których nie da się dziś zbudować broni z najwyższej półki.
140 mld zł będzie kosztować modernizacja armii w najbliższej dekadzie
Armia już zdecydowała, że postawi na polskich konstruktorów i rodzimy przemysł, a potrzebne, brakujące technologie producenci pozyskają z zewnątrz, w ramach polonizacji produktów.
– Bumar jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta