Faktura pro-forma umożliwia wcześniejsze odliczenie VAT
Jeśli dokument zawiera niezbędne elementy wskazane w przepisach, to jest podstawą do pomniejszenia podatku od towarów i usług już w miesiącu otrzymania. I to niezależnie od tego, jakim nagłówkiem jest opatrzony
Lista niezbędnych elementów faktury została od 1 stycznia skrócona. W wyniku nowelizacji przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2013 roku zmieniono listę obowiązkowych elementów, jakie powinna na zawierać. Obecnie przepisy wskazują, że aby wystawiony dokument został uznany za fakturę, musi zawierać jedynie dane wskazane w § 5 tego rozporządzenia.
Nazwa nie jest istotna
Aby wystawiony dokument mógł być uznany za fakturę VAT, nie jest już wymagane opatrzenie go nagłówkiem „Faktura VAT". Konsekwencją takiej zmiany jest konieczność szczegółowego analizowania wystawianych i otrzymywanych przez podatników dokumentów. Czynność ta jest szczególnie istotna w przypadku korzystania z prawa do odliczenia VAT.
Może się bowiem pojawić problem, czy otrzymany przez podatnika dokument jest fakturą dającą mu takie prawo. Szczęśliwie, w praktyce większość podmiotów zachowała dotychczasowy sposób wystawiania faktur w zakresie opatrywania ich nagłówkiem. Może jednak powstać pytanie, czy inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta