Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gry wyborcze Orbána

26 marca 2013 | Publicystyka, Opinie | Dariusz Kałan
Premier Viktor Orbán budzi emocje, które  nie pozwalają odczytać prawdziwych intencji,  jakie nim kierują
autor zdjęcia: Gergely Botar
źródło: AFP
Premier Viktor Orbán budzi emocje, które nie pozwalają odczytać prawdziwych intencji, jakie nim kierują

Gdy europejska opinia publiczna dyskutowała głównie nad ideologicznymi zmianami węgierskiej konstytucji, dyskretnie wprowadzono poprawkę ułatwiającą to, co dla Fideszu stanowi dziś polityczny cel numer jeden: zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2014 roku – pisze analityk.

W polskiej debacie publicznej, w której Viktor Orbán przedstawiany jest albo jako rycerz ze spiżu, mobilizujący entuzjazm narodowy przeciwko światowym siłom poprawności politycznej, albo demon stawiany w jednym rzędzie z Łukaszenką i Putinem, czwarta nowelizacja węgierskiej konstytucji i reakcja nań instytucji europejskich nie mogły zostać niezauważone. Dużo pisano o zwiększeniu władzy parlamentu, zdominowanego przez partię Orbána, oraz pomniejszeniu roli Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei zwolennicy władz w Budapeszcie sugerowali, że przyczyną ataków są poprawki związane z ochroną rodziny. Kiedy jednak uważnie analizuje się nowele zgłoszone do uchwalonej zaledwie dwa lata temu konstytucji, uwagę przykuwa coś innego.

Powtórzyć zwycięstwo

Prace nad wszystkimi budzącymi największe kontrowersje projektami, które delikatnie modyfikują obowiązki w ramach podziału władzy i check and balance, trwały od dawna. Debatowano nad nimi od miesięcy przy otwartej kurtynie, dlatego poruszenie przeciwników Orbána wydaje się spóźnione. Z drugiej strony, to prawda, Fidesz do pakietu zmian dołączył jedno zdanie, podkreślające konserwatywny światopogląd tej partii.

Już w pierwszej poprawce czytamy, że „małżeństwo i posiadanie dzieci to podstawa rodziny". Jakie to ma znaczenie? Marginalne. W nieznowelizowanej konstytucji widniał już bowiem zapis o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9496

Wydanie: 9496

Spis treści
Zamów abonament