Jaka umowa, takie obciążenie menedżera
Jeżeli członek zarządu wykonuje swoją funkcję odpłatnie oraz wyłącznie na podstawie aktu powołania go na to stanowisko, to jego wynagrodzenie rozpoznawane jest na gruncie PIT jako przychód z działalności wykonywanej osobiście
W „Prawie i Praktyce" z 29 kwietnia pisaliśmy o tym, że opodatkowanie menedżera zależy od zapisów w umowie. W artykule tym wskazano, że istnieje wiele form zatrudniania menedżerów i że w zależności od sposobu konstruowania umowy oraz jej zakresu inne będą skutki na gruncie prawa cywilnego, jak i prawa podatkowego.
Jednym ze sposobów „zatrudniania" menedżerów jest powołanie. Jest ono formą oświadczenia woli kompetentnego podmiotu. Na mocy tego oświadczenia określona osoba zostaje ustanowiona członkiem zarządu, bądź innego organu w spółce kapitałowej. Może też zostać powołana na członka zarządu w spółce partnerskiej albo spółce komandytowo-akcyjnej, jeśli w spółkach tych funkcjonują organy zarządzania lub nadzoru.
Poniżej znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu, skutków prawnych oraz podatkowych powołania danej osoby na stanowisko w zarządzie spółki kapitałowej.
- Kto i w jaki sposób może powołać członka zarządu?
Zasadą jest, że członkowie zarządu w spółce z o.o. powoływani są uchwałą wspólników (art. 201 § 4 k.s.h.), zaś w spółce akcyjnej uchwałą rady nadzorczej (art. 368 § 4 k.s.h.). W obu przypadkach sposób powoływania i odwoływania członków organów spółki może jednak zostać zmodyfikowany w umowie bądź statucie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta