Koniec kasty urzędników
Dla administracji w całej Europie ten kryzys jest wyjątkowy. Po raz pierwszy nie zapewnia ona dożywotniej pracy
Tym razem trafiło na Grecję. W nocy z niedzieli na poniedziałek parlament w Atenach uchwalił ustawę, która znosi gwarancję dożywotniej pracy dla blisko 700 tys. pracowników państwowych. Bezpośrednim skutkiem tej decyzji będzie zwolnienie 150 tys. urzędników w nadchodzących dwóch latach.
– W tym 11-milionowym kraju administracji urosła do ogromnych rozmiarów, bo z każdymi wygranymi wyborami zwycięska ekipa zatrudniała dodatkowo tysiące swoich ludzi w urzędach. Dopiero w trzecim roku kryzysu Unii Europejskiej udało się wreszcie obalić ten układ – mówi „Rz" Fabian Zuleeg z European Policy Center w Brukseli.
Aby ratować finanse państwa, od 2010 roku grecki rząd co prawda zwolnił 70 tys. urzędników, a pozostałym ograniczył pensje o około 1/5. Ze względu na zapisy konstytucji rząd nie mógł jednak wyrzucać pracowników administracji na bruk, a jedynie nie zastępować tych, którzy przeszli na emeryturę. W kraju o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta