Odszkodowanie za zwolnienie z przyczyn organizacyjnych
Pracownik zwolniony z pracy z powodów go niedotyczących, ma prawo – w zależności od stażu pracy w ostatnim zakładzie – do jednego, dwóch lub trzech wynagrodzeń na odchodne.
Osoba, z którą została rozwiązana umowa o pracę z przyczyn jej niedotyczących za wypowiedzeniem bądź porozumieniem stron, ma prawo z tego tytułu do odprawy, powszechnie nazywanej ekonomiczną. Do zakończenia współpracy musi więc dojść na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Chodzi o redukcje dokonywane ze wskazanych względów przez zakład zatrudniający co najmniej 20 pracowników w trybie grupowym bądź indywidualnym.
Na ustawową rekompensatę nie mają zatem szans osoby zwolnione z pracy z przyczyn ich niedotyczących przez pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników.
Stawka na odchodne
Odprawa ekonomiczna wynosi:
- miesięczne wynagrodzenie – gdy zwolniony był zatrudniony u ostatniego pracodawcy krócej niż dwa lata,
- dwumiesięczne wynagrodzenie – gdy zwolniony był zatrudniony u ostatniego pracodawcy co najmniej dwa lata i nie dłużej niż osiem lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie – gdy zwolniony był zatrudniony u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta