Wyższe świadczenia w sferze budżetowej
Pracownicy sektora państwowego zwykle dostają większe rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Do tego uzależnione jest ono od długości zatrudnienia w danej jednostce.
Osoby zatrudnione w sektorze finansów publicznych często są objęte własnymi, specjalnymi przepisami płacowymi określonymi w pragmatykach służbowych. Te odrębne regulacje przyznają im odprawy emerytalne/rentowe na innych zasadach.
Pierwsza różnica polega na tym, że zwykle przysługują im dużo wyższe świadczenia. Druga zaś na tym, że wysokość odprawy emerytalno-rentowej została uwarunkowana od łącznego okresu zatrudnienia, do którego kwalifikuje się również inne okresy, tzw. pozapracownicze, zaliczane na poczet pracowniczych uprawnień w myśl specjalnych przepisów.
Na tych zasadach odprawy te należą się pracownikom samorządowym, urzędów państwowych, członkom korpusu służby cywilnej, nauczycielom, nauczycielom akademickim, pracownikom służby zdrowia i instytucji kultury.
Pozostałe osoby zatrudnione w sferze budżetowej, które nie podlegają w tym zakresie pod pragmatyki służbowe, nabywają te rekompensaty na warunkach kodeksowych, opisanych wcześniej. Odrębne reguły dotyczą jeszcze osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. menedżerów publicznych), których zarobki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta