Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W budżetówce różne wypłaty za zwolnienie organizacyjne

30 kwietnia 2013 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Gdy powodem redukcji etatów w sferze budżetowej jest restrukturyzacja, jedni pracownicy dostają odprawę z ustawy o zwolnieniach grupowych, inni rekompensatę albo świadczenie pieniężne

Pracodawcy z sektora publicznego, którzy dokonują redukcji etatów z powodów restrukturyzacji, ekonomicznych itd. (z przyczyn niedotyczących pracowników), pod względem finansowym nie rozliczają się ze zwolnionymi osobami tak jak prywatne zakłady.

Co więcej, w obrębie całego sektora finansów publicznych nie ma jednolitych zasad wypłacania rekompensat pracownikom pozbawianym posad z tych powodów. Nawet przedstawiciele jednej profesji (np. nauczyciele) pobierają w tych okolicznościach odmienne świadczenia. Przedstawiamy, jak to wygląda w poszczególnych grupach zawodowych objętych tzw. pragmatykami służbowymi.

Pracownicy samorządowi

W ustawie o pracownikach samorządowych brakuje odrębnych regulacji na temat rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to, że samorządowiec tracący posadę ze wskazanych powodów uzyskuje odprawę ekonomiczną z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Wysokość tej odprawy zależy od stażu zatrudnienia w ostatnim zakładzie i jest limitowana – nie może przekraczać 15-krotności minimalnej płacy. Wyjątkowo tylko wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, wicestarosta, członek zarządu powiatu, marszałek, wicemarszałek i członek zarządu województwa, których stosunki pracy ustały z upływem kadencji, dostają odprawę na poziomie trzymiesięcznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9525

Spis treści
Zamów abonament