Rekompensatę ekonomiczną czasem trzeba oddać
Odprawę z tytułu zwolnienia musi zwrócić m.in. osoba przywrócona przez sąd do pracy na dotychczasowych warunkach, która podejmie się „poprzedniego" zajęcia
Zwolniony, który domaga się przed wymiarem sprawiedliwości odprawy z tytułu rozstania z przyczyn go niedotyczących, nie musi udowadniać, że istniała konieczność rozwiązania stosunku pracy w tych okolicznościach właśnie z nim. Ma ona wynikać z przeświadczenia pracodawcy, że zerwanie współpracy jest niezbędne ze względów ekonomicznych, organizacyjnych itd.
Kwestia przyczyny
Jeśli sąd oceni, że nie było potrzeby zwolnienia danej osoby, nie odbiera jej to automatycznie prawa do rekompensaty. Wystarczy gdy dowiedzie, że została pozbawiona posady faktycznie z powodów jej niedotyczących (a w razie redukcji z przyczyn niedotyczących pracowników – że wyłącznie wskazane przyczyny motywowały zerwanie współpracy – wyrok SN z 25 stycznia 2012 r., II PK 102/11; OSNP 2012/23-24/289).
Aby skutecznie dochodzić odprawy ekonomicznej, pracownik ma wykazać jedynie, że przyczyna zwolnienia nie dotyczy jego samego
Podobnie osoba podejmująca walkę o wskazaną rekompensatę nie musi wykazać, że została zwolniona z przyczyn dotyczących pracodawcy. Prawo do świadczenia powstaje bowiem w razie rozwiązania stosunku pracy z powodów niedotyczących pracownika. „Przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy można podzielić na dotyczące pracownika, dotyczące pracodawcy i niedotyczące żadnej ze stron stosunku pracy.
Prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta