Związek między zakończeniem współpracy a przejściem na świadczenie
Jedną z przesłanek uzyskania odprawy emerytalnej / rentowej jest to, aby zaistniał związek między ustaniem zatrudnienia a przejściem na świadczenie z tytułu niezdolności do pracy. Nie oznacza to, że zamiar pracownika przejścia na emeryturę czy rentę albo odesłanie pracownika na to świadczenie muszą być wyłączną, główną, czy też jedną z kilku przyczyn zakończenia umowy o pracę.
Zwolniony z posady z zupełnie innego powodu też ma szansę na odprawę, jeśli zostanie zachowana więź między ustaniem zatrudnienia a przejściem na emeryturę / rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Kwestia związku
Problem w tym, że pojęcie tego związku wzbudza najwięcej wątpliwości. Dla przykładu: do niedawno eksperci przyjmowali, że związek ten zachodzi, jeżeli wszystkie przesłanki nabycia odprawy zostały spełnione w dniu rozwiązania stosunku pracy (o czym pisaliśmy wcześniej). Ostatnio powszechnie dopuszcza się najpierw rozwiązanie stosunku pracy i następcze przejście głównie na rentę z tytułu niezdolności do pracy, a nawet na emeryturę przy zachowaniu tego związku.
W teorii rozumienie związku między ustaniem zatrudnienia a przejściem na emeryturę lub rentę też jest wielowarstwowe. Związek ten może bowiem przybrać formę:
- czasową – gdy rozwiązanie stosunku pracy (wszystko jedno, z jakiej przyczyny) zbiega się z nabyciem prawa do emerytury / renty z tytułu niezdolności do pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta