Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukazać przemijanie

30 kwietnia 2013 | Kultura | Małgorzata Piwowar
Maciej  J. Drygas  (ur. 1956), dokumentalista słynący z perfekcyjnego cyzelowania swoich filmów. Autor takich filmów jak: „Usłyszcie mój krzyk”, „Głos nadziei”, „Jeden dzień w PRL”, „Usłysz nas wszystkich”, „Cudze listy”. Na zdjęciu na planie filmu „Abu Haraz”.
autor zdjęcia: Andrzej Musiał
źródło: Rzeczpospolita
Maciej J. Drygas (ur. 1956), dokumentalista słynący z perfekcyjnego cyzelowania swoich filmów. Autor takich filmów jak: „Usłyszcie mój krzyk”, „Głos nadziei”, „Jeden dzień w PRL”, „Usłysz nas wszystkich”, „Cudze listy”. Na zdjęciu na planie filmu „Abu Haraz”.

Maciej J. Drygas o swoim nowym filmie dokumentalnym „Abu Haraz"

Rz: W tegorocznym konkursie Planete+ Doc Film Festival bierze udział pański nowy film „Abu Haraz". Jest inny niż dotychczas zrealizowane przez pana dokumenty.

Maciej J. Drygas: Rzeczywiście to mój pierwszy film realizowany metodą obserwacji. W 2005 roku, słuchając radia, dowiedziałem się przypadkowo o misji polskich archeologów w Sudanie. W związku z budową zapory wodnej w okolicach IV katarakty na Nilu władze Sudanu zwróciły się do ekspertów z całego świata, by włączyli się w ocalenie miejsc zagrożonych powstaniem  sztucznego jeziora o długości 180 km. Ta informacja uruchomiła moją wyobraźnię. Pomyślałem, że pod bezkresem pustynnego piachu musiały wymieszać się świadectwa życia człowieka paleolitu, starożytnego Egiptu, wczesnego chrześcijaństwa, islamu. Oczyma wyobraźni zobaczyłem film o odchodzącym świecie, w którym w roli głównych bohaterów miały wystąpić archeologia i historia.

Realizował pan ten film niemal siedem lat...

Byłem w Sudanie sześciokrotnie, za każdym razem spędzając tam miesiąc. Po raz pierwszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9525

Spis treści
Zamów abonament