Ukazać przemijanie
Maciej J. Drygas o swoim nowym filmie dokumentalnym „Abu Haraz"
Rz: W tegorocznym konkursie Planete+ Doc Film Festival bierze udział pański nowy film „Abu Haraz". Jest inny niż dotychczas zrealizowane przez pana dokumenty.
Maciej J. Drygas: Rzeczywiście to mój pierwszy film realizowany metodą obserwacji. W 2005 roku, słuchając radia, dowiedziałem się przypadkowo o misji polskich archeologów w Sudanie. W związku z budową zapory wodnej w okolicach IV katarakty na Nilu władze Sudanu zwróciły się do ekspertów z całego świata, by włączyli się w ocalenie miejsc zagrożonych powstaniem sztucznego jeziora o długości 180 km. Ta informacja uruchomiła moją wyobraźnię. Pomyślałem, że pod bezkresem pustynnego piachu musiały wymieszać się świadectwa życia człowieka paleolitu, starożytnego Egiptu, wczesnego chrześcijaństwa, islamu. Oczyma wyobraźni zobaczyłem film o odchodzącym świecie, w którym w roli głównych bohaterów miały wystąpić archeologia i historia.
Realizował pan ten film niemal siedem lat...
Byłem w Sudanie sześciokrotnie, za każdym razem spędzając tam miesiąc. Po raz pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta