Regulamin decyduje o wysokości daniny
Organizowanie konkursów dla pracowników, mimo licznych opracowań na ten temat, w dalszym ciągu budzi wątpliwości firm i – jak się wydaje – także organów podatkowych, które definicji tego pojęcia szukają nawet w Wikipedii.
Konkursy organizowane dla zatrudnionych osób mogą być atrakcyjną formą integracji pracowników i zwiększania ich lojalności względem firmy. Jednocześnie jednak pracodawca, organizując konkurs, powinien wziąć pod uwagę skutki podatkowe wygrania nagrody przez pracownika. Kwestia ta ma istotne znaczenie z uwagi na znaczną różnicę pomiędzy ryczałtowym 10-proc. podatkiem od dochodów z tytułu wygranych w konkursach a opodatkowaniem dochodu ze stosunku pracy na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej.
Element współzawodnictwa
Organy podatkowe wielokrotnie pochylały się nad kwestią zdefiniowania pojęcia „konkurs" w rozumieniu ustawy o PIT. Wobec tego, że w ustawie brak jest definicji tego pojęcia, organy podatkowe odwołują się do wykładni językowej, korzystając m.in. ze Słownika Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl/). Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN „konkurs" to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp.
Dane przedsięwzięcie można zatem określić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta