Do walutowych rozrachunków trzeba przyjąć odpowiedni kurs
ROZLICZENIA | Jeżeli wartość kosztu podatkowego wyrażonego w euro w dniu zarachowania jest inna niż przeliczona w momencie zapłaty, to trzeba obliczyć dodatnie lub ujemne różnice kursowe.
Różnice kursowe stanowiące element kalkulacji dochodu podatkowego powstają, gdy:
∑ wartość przychodu należnego w walucie obcej w dniu jego powstania dla celów podatkowych jest inna niż jego wartość w dniu faktycznego otrzymania,
∑ wartość kosztu podatkowego w walucie obcej w dniu jego zarachowania jest inna niż jego wartość w dniu zapłaty.
Przepisy o podatkach dochodowych określają sposób przeliczania kosztów i przychodów podatkowych wyrażonych w walutach obcych na złotówki. Metodologia ustalenia przychodów podatkowych z działalności gospodarczej opiera się na zasadzie, że podatnik określa przychody podatkowe jako przychody należne, choćby jeszcze nie zostały otrzymane. W zakresie kosztów podatkowych obowiązują go natomiast zasady przyporządkowania kosztów do właściwego okresu, który to okres nie jest wyznaczony – co do zasady – przez moment poniesienia kosztu w rozumieniu wydatkowania pieniędzy.
Poprzez porównanie
Mając na uwadze te zasady, ustawodawca wprowadził mechanizm przychodów i kosztów podatkowych z tytułu różnic kursowych ustalanych poprzez porównanie kosztów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta