Faktycznie zastosowany, czyli jaki
Stanowisko organów zmieniło się na korzyść podatników po nowelizacji w ustawie o PIT i o CIT obowiązujących od 1 stycznia 2012 r. Nie nakazują już one sztucznego ustalania kursów bankowych, gdy nie dochodzi do przewalutowania
Przepisy podatkowe posługują się pojęciem kursu faktycznie zastosowanego z daty zapłaty kosztu (wpłaty przychodu). Pojęcie kursu faktycznie zastosowanego należy ustalić zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o CIT (art. 24c ust. 4 ustawy o PIT).
Przepis ten od 1 stycznia 2012 r. stanowi, że przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Konto złotówkowe bez kontrowersji
Cytowany przepis jest źródłem kontrowersji i sporów interpretacyjnych.
Realizacja dyspozycji przelewu w walucie obcej z rachunku bankowego prowadzonego w złotych wiąże się z przewalutowaniem środków pieniężnych w złotych na walutę obcą, w której dokonywana jest płatność. Operacja wymiany walut dokonywana jest przez bank prowadzący rachunek bankowy – przelew realizowany po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta