Zwrot nakładów nie jest przychodem w całości
Budynek wzniesiony przez dzierżawcę na cudzym gruncie pozostaje własnością właściciela terenu. Rozliczenie wydatków poniesionych na postawienie magazynu czy hali nie jest zatem transakcją sprzedaży
- ABC spółka z o.o. w listopadzie 2001 r. wzięła w dzierżawę grunt należący do firmy X. Na tym gruncie, za zgodą właściciela, spółka ABC wybudowała budynek (magazyn), który oddała do używania 14 czerwca 2002 r. Budynek magazynu został przez spółkę ABC zaliczony w poczet jej środków trwałych (jako budynek wzniesiony na cudzym gruncie).
Budynek ten spółka ABC amortyzowała od lipca 2002 r., stosując 2,5-proc. roczną stawkę amortyzacyjną. Wartość początkowa budynku magazynu wyniosła 200 000 zł. 19 czerwca 2013 r. umowa dzierżawy gruntu wygasła i nieruchomość (grunt i wzniesiony na niej budynek magazynu) został zwrócony właścicielowi, tj. firmie X.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, firma X zwróciła spółce ABC nakłady poniesione na wybudowanie przedmiotowego magazynu w wysokości 200 000 zł (bez VAT). Strony ustaliły, że zwrot nakładów zostanie dokonany w ich wartości rynkowej z dnia rozliczenia, nie wyższej jednak niż poniesione przez dzierżawcę nakłady. W jakiej wysokości spółka ABC powinna rozpoznać przychód? – pyta czytelnik.
Budynki i budowle wzniesione na cudzym gruncie podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu używania (art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT). Prawidłowo zatem spółka ABC zaliczyła przedmiotowy budynek magazynu w poczet swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta