Kobieta w ciąży też dostanie wypowiedzenie zmieniające
Warunki zatrudnienia i płacy wolno zmodyfikować nawet pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony, np. temu w okresie przedemerytalnym.
Kodeks pracy przewiduje 2 sposoby umożliwiające zmianę warunków zatrudnienia ustalonych w umowie o pracę. Pierwszy to porozumienie stron. Drugi to wypowiedzenie warunków pracy i płacy, potocznie zwane zmieniającym, stosuje się, gdy pierwszy jest nieksuteczny. Takim zmianom przyświeca przekształcenie stosunku pracy, a nie definitywne rozwiązanie umowy.
Przez warunki pracy należy rozumieć m.in. rodzaj pracy, miejsce jej świadczenia, stanowisko, wymiar oraz rozkład czasu pracy (art. 29 k.p.). Natomiast warunki płacy to składniki wynagrodzenia (płaca zasadnicza, premia) oraz metoda jego obliczania. Wszystkie te elementy wolno modyfikować. Nie można natomiast w wypowiedzeniu zmieniającym zmienić rodzaju umowy (czyli tej na czas nieokreślony przekształcić w kontrakt terminowy).
Na innych zasadach
Kodeksowe wyliczenie warunków pracy i płacy ma charakter przykładowy. Strony mogą w angażu zawrzeć dodatkowe postanowienia odnoszące się do indywidualnych warunków pracy. Wówczas ich zmiany też należy dokonać w wypowiedzeniu.
Wypowiedzenie zmieniające to jednostronne oświadczenie pracodawcy. Zgodnie z art. 42 § 2 k.p. wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano nowe zasady....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta