Jak zaskarżyć uchwałę
Ograniczona liczba podmiotów uprawnionych do wniesienia powództwa o uchylenie czy stwierdzenie nieważności uchwały ma przeciwdziałać dezorganizacji funkcjonowania spółki.
Zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walne zgromadzenie akcjonariuszy w spółce akcyjnej to organy uchwałodawcze decydujące o najważniejszych sprawach spółki. Można wyróżnić 3 rodzaje uchwał przez nie podejmowanych:
- uchwały podjęte prawidłowo,
- uchwały nieważne/sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa,
- uchwały, które mogą zostać uchylone z uwagi na sprzeczność z umową spółki (statutem) oraz zamiarem pokrzywdzenia wspólnika (akcjonariusza) spółki.
Jakie przesłanki
Uchwała może zostać uchylona, jeżeli spełnione zostały łącznie 2 grupy przesłanek:
- uchwała jest sprzeczna z umową spółki/statutem lub dobrymi obyczajami,
- uchwała narusza interes spółki lub wspólnika/akcjonariusza.
Przykładem takiej uchwały jest uchwała podjęta wbrew umownemu/statutowemu ograniczeniu co do kworum (pomimo że kodeks wymogu takiego kworum nie wprowadzał). Prawo daje możliwość zapobiegania takim sytuacjom. Ma to służyć ochronie interesów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta