Płatności za towar i pokoje
Ministerstwo Gospodarki i redakcja „Rzeczpospolitej” chcą ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom już zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz osobom, które zamierzają ją dopiero podjąć. Dlatego w „Dobrej Firmie” oraz na naszej stronie internetowej publikujemy odpowiedzi resortu gospodarki na pytania zadawane nie tylko przez naszych czytelników. Zachęcamy do wysyłania pytań i śledzenia wyjaśnień urzędników ministerstwa.
Gotówką czy przelewem
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonałem trzech transakcji (3 faktury), dwie faktury opłaciłem przelewem, a jedną gotówką, wysokość tej ostatniej nie przekraczała 15 tys. euro. Natomiast gdy zsumowałem wszystkie, to ich wartość przekroczyła 15 tys. euro. Dwie faktury były opłacone w ramach jednej umowy, trzecia natomiast dotyczyła odrębnej umowy, jednak wykonawca był ten sam. Czy powinno się zsumować te 3 faktury, mimo że inny jest przedmiot transakcji?
Zgodnie z art. 22 ustawy z 22 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447, z późn. zm.; dalej ustawa s.d.g.) dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
∑ stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
∑ jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta