Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na PFRON pod lupą

13 września 2013 | Prawo i praktyka | Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
źródło: Rzeczpospolita
Mateusz Brząkowski

Zakup usługi lub produktu od firmy zatrudniającej 30 proc. niepełnosprawnych pozwala nabywcy obniżyć miesięczną wpłatę na Fundusz. Kontrahenci muszą jednak wykazać, że spełnili wszystkie wymagane warunki

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON) może sprawdzić podmioty, które udzielają i korzystają z ulgi we wpłatach na ten fundusz na podstawie art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721; dalej ustawa o rehabilitacji).

Przepis ten uprawnia do zmniejszenia wpłat na PFRON przez kupującego produkt lub usługi (z wyłączeniem handlu) od pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat) i osiąga 30-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych (w stopniu znacznym, a w przypadku schorzeń specjalnych – również w umiarkowanym).

Kontrola – zarówno u sprzedającego, jak i kupującego – odbywa się na podstawie obowiązującej od 15 września 2012 r. ustawy z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 986). Dla tych podmiotów niezwykle istotne jest, aby znali zasady wyliczania stawki ulgi i terminowo dostarczali kontrahentowi informacje o kwocie obniżenia.

Sytuacja sprzedającego

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, ulgi we wpłacie na PFRON może udzielić pracodawca (tzw. sprzedający), który zatrudnia co najmniej 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9638

Wydanie: 9638

Spis treści
Zamów abonament