Można żądać odszkodowania w procesie karnym
Wytaczając powództwo cywilne przed sądem karnym, jednostka samorządowa nie musi od razu ponosić kosztów opłaty, która w postępowaniu cywilnym wynosi najczęściej 5 proc. wartości przedmiotu sporu.
Jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) pokrzywdzona przestępstwem może wystąpić o odszkodowanie nie tylko w postępowaniu cywilnym, ale też karnym. Wytoczenie powództwa cywilnego możliwe jest bowiem również w postępowaniu karnym (powództwo adhezyjne). Taki proces toczy się wraz z postępowaniem o odpowiedzialności karnej sprawcy, który swoim czynem wyrządził szkodę gminie.
Jeżeli zatem pracownik gminy w zamian za korzyść majątkową np. sprzedał jej nieruchomość, celowo przyznając nabywcy zbyt dużą bonifikatę, to gmina może wystąpić z roszczeniami nie tylko w odrębnym procesie cywilnym, ale także w postępowaniu karnym. Dzięki temu nie będzie musiała ponosić kosztów opłaty, która w postępowaniu cywilnym wynosi najczęściej 5 proc. wartości przedmiotu sporu.
Jakie warunki jednostka samorządu terytorialnego musi spełnić, by skutecznie dochodzić roszczeń w procesie karnym?
Przed rozpoczęciem przewodu
Przede wszystkim musi ona wykazać, że jest pokrzywdzona przez przestępstwo. Art. 49 par. 1 kodeksu postępowania karnego za pokrzywdzonego uznaje osobę fizyczną lub prawną, której dobro prawne zostało bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta