Gdy dochodzi do przeróbek, konieczne jest zgłoszenie
Nie ma przeszkód, by na potrzeby firmy przerobić mieszkanie lub dom, a nawet tylko jedno z pomieszczeń. Przy niektórych rodzajach działalności nie obejdzie się jednak bez dopełnienia formalności
Chodzi przede wszystkim o konkretne zgłoszenia. To dlatego, że przy uruchamianiu firmy w domu może dojść do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
W myśl art. 71 prawa budowlanego przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń.
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia. Należy w nim określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu lub jego części.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 grudnia 2009 r. (VIII SA/Wa 440/09) stwierdził, że „przez zmianę wymagającą pozwolenia właściwego organu należy rozumieć nie tylko przeznaczenie obiektu do innego rodzaju użytkowania, lecz także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania".
Samo zgłoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta