Zmieniając termin zapłaty, można uniknąć korekty VAT
Przed upływem daty płatności zobowiązania kontrahenci mają prawo zawrzeć pisemne porozumienie o jej zmianie na późniejszą. Na dłużniku, który ureguluje należność w ostatnim dniu tak przedłużonego okresu, nie będzie ciążył obowiązek obniżenia odliczonej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury
Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 22 kwietnia 2013 r. (ITP-P1/443-68a/13/MS).
Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie wykładni art. 89b ustawy o VAT. Podatnik wskazał, że będzie posiadał wobec swojego wierzyciela zobowiązanie pieniężne, udokumentowane prawidłowo wystawioną i doręczoną wnioskodawcy fakturą, wystawioną po 4 sierpnia 2012 r., z terminem płatności wynoszącym nie więcej niż 60 dni.
Podatnik wskazał, że odliczył VAT naliczony wynikający z tej faktury. Przed upływem terminu płatności zobowiązania wnioskodawca oraz wierzyciel mają zamiar zawrzeć pisemne porozumienie o przedłużeniu terminu płatności.
We wniosku o interpretację podatnik zapytał, czy będzie zobowiązany do zmniejszenia naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającego z faktury dokumentującej zobowiązanie, z upływem 150 dni od dnia, w którym upłynie pierwotny termin płatności, czy też z upływem 150 dni od dnia, w którym upłynie termin płatności wynikający z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta