Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stanowisko na wyraźne życzenie biznesmena

13 września 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Indywidualna interpretacja ZUS nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, ale nie może on być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej opinii. Przedsiębiorcy, który uzna, że interpretacja ZUS jest błędna, przysługuje prawo zaskarżenia jej do sądu

W indywidualnej sprawie biznesmen może złożyć wniosek do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Zezwala na to art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).

ZUS udziela interpretacji w decyzji, od której przysługuje odwołanie. Wskazuje ona prawidłowe stanowisko z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia zaskarżenia.

Organ powinien wydać interpretację bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku. Jeśli nie zmieści się w tym czasie, biznesmen ma prawo uznać, że następnego dnia po upływie terminu wydania interpretacji została sporządzona taka stwierdzająca prawidłowość opinii zawartej we wniosku.

Przykład

Przedsiębiorca wystąpił 9 sierpnia do ZUS o interpretację w sprawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: od których składników wynagrodzenia należy odprowadzać składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Organ nie wydał jej w 30 dni od złożenia wniosku. Biznesmen może uznać, że 10 września, czyli następnego dnia po tym, kiedy upłynął termin, wydano interpretację

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9638

Wydanie: 9638

Spis treści
Zamów abonament