Przyszłość technologii i płatności
Od kilku lat jesteśmy świadkami żywej dyskusji na temat przyszłości płatności w świetle dynamicznych zmian zachodzących wokół nas – w świecie, w którym sfera technologii i sfera płatności są ze sobą nierozerwalnie związane. W miarę, jak nasze firmy, życie i zachowania stają się coraz bardziej zależne od technologii i przez nią kształtowane, także płatności będą musiały odpowiednio ewoluować.
W miarę rozwoju technologii mobilnych i cyfrowych płatności muszą stawać się coraz bardziej przystępne i wygodne. Muszą być możliwe do wykonania za pomocą dowolnego urządzenia, w każdym „kanale sprzedaży" i w dowolnym miejscu. Muszą również być takie, by detaliści i usługodawcy mogli dzięki nim poprawiać i poszerzać doświadczenie zakupowe po stronie klientów.
Szacuje się, że w przeciągu zaledwie 30 miesięcy – od początku 2010 r. do połowy 2012 r. – ponad 300 firm pozyskało około 1,9 mld USD na projekty związane z płatnościami mobilnymi i internetowymi. Ta kwota sama w sobie jest pokaźna – a do niej dochodzą inwestycje własne dokonywane przez wielkie, uznane firmy technologiczne i telekomunikacyjne, jak Apple (z rocznym budżetem na badania i rozwój rzędu 2,5 mld USD), Google (z budżetem 4,8 mld USD) czy Samsung (z zapierającą dech kwotą 8,2 mld USD).
Obserwujemy, jak tzw. moc obliczeniowa wielu urządzeń staje się coraz bardziej dostępna i przystępna cenowo. Być może najlepszy i najbardziej oczywisty dowód trzymamy w naszych rękach, w postaci smartfona:
• urządzenia te mają niewiarygodne możliwości, są dostępne po przystępnych cenach i rozwijają się w niesamowitym tempie;
• już w 2011 r. do sklepów na całym świecie dostarczono więcej smartfonów (415 mln) niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta