Walka o e-wydania trwa
Wydawcy obawiają się, że unijni komisarze pochylający się nad kwestią nierówności w podatku VAT obejmującego książki i e-booki, pominą ten sam problem na rynku prasy. Zaapelowali o wsparcie.
Problem różnic w poziomach opodatkowania VAT widocznych pomiędzy elektronicznymi edycjami gazet i książek a ich papierowymi wydaniami jest teraz omawiany w całej Europie. Wynika z tego, że w świetle unijnego prawa papierowa książka i papierowa gazeta lub magazyn to produkt, ale choćby identycznej treści e-book i e-gazeta to już... usługa. Konsekwencje tego rozróżnienia mocno odczuwają wydawcy.
Oba zjawiska są bowiem objęte różnymi stawkami podatku VAT. W przypadku Polski VAT na e-booki i e-gazety wynosi 23 proc. (czyli tyle, ile stawka podstawowa tego podatku), a na papierowe książki – preferencyjne 5 proc., a na papierowe wydania gazet: 8 proc. Zarówno wydawcy książek, jak i gazet walczą teraz w UE o pozostawienie preferencyjnych stawek VAT na książki i gazety oraz obniżenie stawek na ich elektroniczne wydania.
– Wersje elektroniczne, o które teraz tak zabiegamy, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta