Szkoda może być bardzo duża
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej decyduje o poziomie bezpieczeństwa poszkodowanych i samego ubezpieczonego, czyli potencjalnego sprawcy
Przekroczenie sumy gwarancyjnej powoduje, że roszczenie poszkodowanego obciąża z powrotem prywatny majątek sprawcy w części niepokrytej ubezpieczeniem.
Rozporządzenia ministra finansów narzucają tzw. minimalne sumy gwarancyjne. Mają one podwójne znaczenie: po pierwsze zawarcie umowy ubezpieczenia poniżej wskazanego poziomu uważa się za zawarte według minimalnych sum gwarancyjnych (art. 6 ustawy), i po drugie są one odbierane jako wskazówka dla ubezpieczających co do rozmiaru ryzyka, jakie niesie ze sobą ich działalność. To ostatnie rozumowanie jest jednak błędne.
Minimalna suma gwarancyjna np. dla radcy prawnego i adwokata wynosi jedynie 50 tys. euro (przykładowo suma minimalna dla agenta ubezpieczeniowego wynosi 1,5 mln euro). Nietrudno zauważyć, że kwota ta jest zupełnie nieadekwatna do rozmiaru spraw, jakie prowadzą pełnomocnicy, nawet w stosunkowo niewielkim przedsiębiorstwie, a co za tym idzie również rozmiaru szkód, jakie ich działanie bądź zaniechanie może wyrządzić. Z tego też względu powinni oni wybierać wyższą sumę gwarancyjną lub też zawierać dodatkowe ubezpieczenie tzw. nadwyżkowe.
Przykład
Rzecznik patentowy otrzymał postanowienie o obowiązku przedstawienia w wyznaczonym terminie wszystkich dowodów w sprawie przed kolegium orzekającym Urzędu Patentowego RP. Klient nadesłał dokumenty w ostatnim dniu. W tym samym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta