Kto skorzysta z przedłużenia okresu funkcjonowania specjalnych stref
W niektórych częściach kraju działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcom, którzy tam inwestują, przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego
2 dni temu weszły w życie uchwalone 23 lipca br. nowelizacje 14 rozporządzeń Rady Ministrów, którymi przedłużono do 31 grudnia 2026 r. działanie wszystkich specjalnych stref ekonomicznych (dalej: SSE).
Wydłużenie funkcjonowania stref nie stoi w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Zgoda Komisji na przedłużenie działania stref nie była konieczna, gdyż polskie przepisy są zgodne z przepisami unijnymi.
W jakim celu
Celem wydłużenia okresu obowiązywania stref z 2020 r. do 2026 r. było zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz stworzenie szansy na wykorzystanie całej puli powierzchni SSE.
Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki: „Wydłużenie działalności SSE o 6 lat spowoduje, że nadal będą one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla przedstawicieli sektorów o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy często wybierają tereny SSE pod swoje inwestycje".
Podjęta przez rząd decyzja otwiera także możliwość zmiany granic kolejnych stref – wnioski w tej sprawie mają być sprawniej rozpatrywane. Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że liczba podstref się podwoi, a dzięki planowanym zmianom realne będzie utworzenie 27 tys. nowych miejsc pracy przy inwestycjach rzędu 11 mld zł. Szef...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta