Chory biznesmen podpisze fakturę
Za składanie parafki na dokumentach lub wykonywanie czynności formalnoprawnych związanych z działalnością, przedsiębiorca nie straci prawa do zasiłku chorobowego.
Ryszard Sadlik
Osoba, która prowadzi własną firmę (np. sklep, warsztat lub zakład usługowy) i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może zajmować się sprawami związanymi ze swoją firmą i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. Katalog zakazów, którego powinna się wówczas trzymać, obejmuje np. dalsze zarządzanie przedsiębiorstwem, zamawianie dostaw towarów lub ich odbieranie, czy też spotkania z klientami lub kontrahentami w celu uzyskania nowych zamówień. Nie może też wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy).
Takie ograniczenia wynikają z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Według niego ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy działalność zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta