Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim firmy połączą swoje siły

23 października 2013 | Prawo i praktyka | Lech Najbauer

Warto rozważyć skorzystanie z możliwości powołania wspólnego przedsiębiorcy o charakterze kooperacyjnym 
i sprawdzenia w toku postępowania antymonopolowego, czy planowana współpraca nie sprzeciwia się prawu ochrony konkurencji.

Doktryna i praktyka prawa ochrony konkurencji wyróżniają dwa typy wspólnego przedsiębiorcy (joint-venture): typ kooperacyjny i koncentracyjny.  Czy utworzenie joint-venture zawsze wymaga zgody prezesa UOKiK?

Konieczność uzyskania zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy wynika z art. 13 ust. 2 pkt 3) ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Jeśli nienależący do tej samej grupy kapitałowej przedsiębiorcy, spełniający kryterium wysokości obrotów określone w ustawie, tworzą wspólnie innego przedsiębiorcę, muszą uzyskać zgodę na koncentrację bez względu na cel przyświecający powstaniu nowego podmiotu.

Prace nad zmianą ustawy, które weszły w decydującą fazę, były okazją nie tyle do złagodzenia, ile do dostosowania tego wymogu do regulacji unijnych, które obowiązek uzyskania zgody organu antymonopolowego nakładają na partnerów tworzących joint-venture typu koncentracyjnego.  Z przygotowanej przez wnioskodawcę dokumentacji towarzyszącej projektowi zmiany ustawy wynika brak woli prawnego rozróżnienia w kontekście kontroli koncentracji wspólnego przedsiębiorcy o charakterze kooperacyjnym i wspólnego przedsiębiorcy będącego pełnoprawnym uczestnikiem rynku, mimo, że kwestię tę podnoszono w trakcie konsultacji społecznych projektu >patrz ramka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9672

Wydanie: 9672

Spis treści

BZ WBK Foto

Zamów abonament