Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Holding luksemburski nie dla wszystkich opłacalny

23 października 2013 | Prawo i praktyka | Anna Zięba

Od 1 września obowiązuje niższa, 5-proc. stawka podatku u źródła z tytułu odsetek i należności licencyjnych wypłacanych podatnikowi luksemburskiemu. To jedyna korzystna zmiana w umowie 
o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem.

Protokół zmieniający umowę polsko-luksemburską o unikaniu podwójnego opodatkowania wszedł w życie 25 lipca 2013 r. Obowiązywanie zmian zostało jednak rozłożone w czasie.

Już od 1 września 2013 r. stosuje się zmienione postanowienia umowy w stosunku do podatków potrącanych u źródła, tj. podatku z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych. W tym zakresie są to zmiany na lepsze.

Dla polskich podatników oznacza to bowiem obowiązek pobrania niższego podatku u źródła z tytułu wypłacanych podatnikowi luksemburskiemu odsetek oraz należności licencyjnych o 5 proc. (przed zmianą stawka podatku wynosiła 10 proc., obecnie – 5 proc.).

Należy oczywiście pamiętać, że zwolnione z podatku u źródła są odsetki i należności licencyjne wypłacane do spó- łek kapitałowych z siedzibą w Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, po spełnieniu ustawowych warunków, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9672

Wydanie: 9672

Spis treści

BZ WBK Foto

Zamów abonament