Parlament na straży praw człowieka
Kontrola zgodności aktów prawnych ze standardami praw człowieka zredukowałaby liczbę zawisłych przed Trybunałem w Strasburgu polskich spraw – pisze prawnik.
Dziś odbędzie się spotkanie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym posłowie będą odpytywali przedstawicieli rządu co do sposobu wdrożenia poszczególnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Będzie to drugie spotkanie, na którym parlamentarzyści pochylą się nad procesem implementacji wyroków Strasburskich.
Myśląc o Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC), rysuje się nam obraz silnej instytucji, której grozi zapaść w związku z ilością spraw, jakie do niej wpływają. W tym celu zarówno państwa członkowskie Rady Europy, jak i organizacje pozarządowe zaangażowały się w proces jego reformy. Szybko jednak zrozumiano, że nie tędy droga. Wprowadzanie kolejnych usprawnień w pracy Trybunału oraz ograniczeń prawa do skargi indywidualnej nie przyniesie zamierzonego efektu, jeżeli państwa członkowskie nie zaczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta