Czy paragon może być fakturą uproszczoną
Jeśli zgodnie z żądaniem nabywcy na wydruku z kasy fiskalnej zostanie umieszczony jego NIP, a kwota transakcji nie przekracza 450 zł albo 100 euro, to dokument taki będzie pełnoprawnym dowodem księgowym.
Wprowadzenie do porządku prawnego faktur uproszczonych oraz zmiany w zakresie wymogów stawianych paragonom fiskalnym uzasadniają istotne dla wielu podatników pytanie: czy paragon fiskalny może być uznany za fakturę uproszczoną, a tym samym jako pełnoprawny dowód księgowy?
Nowe zasady
1 stycznia 2013 r. weszło w ży- cie rozporządzenie ministra finansów z 18 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz U poz. 1428; dalej: rozporządzenie fakturowe). Rozporządzenie wprowadziło wiele istotnych zmian dotyczących zasad wystawiania faktur, w szczególności elementów, które faktury powinny zawierać. Między innymi, co istotne dla dalszych rozważań, został zniesiony obowiązek oznaczania faktur wyrazami „faktura VAT", a nawet „faktura". Tym samym za fakturę uznawany jest dokument zawierający wszystkie wymagane dla faktury dane >patrz ramka.
Jednocześnie, zgodnie z ust. 3 § 5 rozporządzenia fakturowego, w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, faktura może nie zawierać danych określonych w pkt 3 dotyczących nabywcy, a więc imienia i nazwiska lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta