Jaka umowa przedwstępna, takie skutki uchylania się od zawarcia kontraktu przyrzeczonego
Nie wystarczy pisemna forma przedwstępnego angażu, aby w pełni zabezpieczyć roszczenia wynikające z niedotrzymania słowa. Musi ona zawierać wszystkie elementy przyszłej umowy o pracę.
Załóżmy taką sytuację: zawarto przedwstępną bezterminową umowę o pracę, w której określono termin zawiązania przyrzeczonego kontraktu, ale upłynął on bezskutecznie. Co wtedy robić?
Kto nie dotrzymał słowa
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kto jest pokrzywdzonym oraz jaka była forma i treść przedwstępnego angażu.
WARIANT I
Zawarto ustną przedwstępną umowę o pracę, a uchylającym się od podpisania przyrzeczonego kontraktu jest kandydat na podwładnego. Potencjalnemu pracodawcy należy się wtedy wyłącznie roszczenie o naprawienie szkody, którą poniósł przez to, że liczył na zawarcie umowy przyrzeczonej.
WARIANT II
Zawarto ustną przedwstępną umowę o pracę, a uchylającym się od zawarcia przyrzeczonego kontraktu jest przyszły pracodawca. Niedoszłemu pracownikowi należy się wtedy jedynie roszczenie o naprawienie szkody, którą poniósł przez to, że liczył na zawarcie umowy przyrzeczonej, obejmującej zarówno straty, jak i utracone korzyści.
Z reguły są to zarobki utracone wskutek pozostawania bez etatu (gdy zainteresowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta