Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o etat po wyjściu z aresztu

05 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz

Podczas tymczasowego uwięzienia pracownika jego stosunek pracy może wygasnąć. Ma szansę odzyskać posadę, jeśli zapadnie wyrok go uniewinniający lub postępowanie karne zostanie bezwzględnie umorzone.

Zgodnie z art. 63 i 66 k.p. aby stosunek pracy wygasł, sąd musi wydać postanowienie o tymczasowym aresztowaniu pracownika. Ponadto musi upłynąć trwająca nieprzerwanie 3-miesięczna absencja zatrudnionego z tego powodu. O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd niezwłocznie zawiadamia zakład, a jego początek liczy się od daty zatrzymania.

Przykład

Pani Dominika 25 lipca 2013 r. została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Płocku II Wydział Karny. Zatrzymano ją 24 lipca 2013 r., a sąd zawiadomił pracodawcę 27 lipca 2013 r. Stosunek pracy wygasł 25 października 2013 r.

Szef może jednak przed upływem tych 3 miesięcy zwolnić aresztowanego dyscyplinarnie. Zezwala mu na to art. 66 § 1 k.p. Tymczasowe aresztowanie samo przez się nie stanowi jednak podstawy rozwiązania z zatrudnionym angażu na mocy art. 52 § 1 pkt 2 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 1976 r., I PZP 49/76). Inaczej stanie się, gdy popełnienie przestępstwa nie budzi wątpliwości, czyli jest oczywiste.

Przykład

Postanowieniem z 1 lipca 2013 r. Sąd Rejonowy w Płocku VII Wydział Karny zastosował wobec pana Michała, zatrudnionego w X sp. z o.o. na czas nieokreślony, tymczasowe aresztowanie na 2 miesiące. Prezes spółki uznał, że skoro aresztowano go w związku z zarzutem oszustwa (wyłudzenie 100 tys. zł), to popełnił

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9682

Wydanie: 9682

Spis treści
Zamów abonament