Walka o etat po wyjściu z aresztu
Podczas tymczasowego uwięzienia pracownika jego stosunek pracy może wygasnąć. Ma szansę odzyskać posadę, jeśli zapadnie wyrok go uniewinniający lub postępowanie karne zostanie bezwzględnie umorzone.
Zgodnie z art. 63 i 66 k.p. aby stosunek pracy wygasł, sąd musi wydać postanowienie o tymczasowym aresztowaniu pracownika. Ponadto musi upłynąć trwająca nieprzerwanie 3-miesięczna absencja zatrudnionego z tego powodu. O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd niezwłocznie zawiadamia zakład, a jego początek liczy się od daty zatrzymania.
Przykład
Pani Dominika 25 lipca 2013 r. została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Płocku II Wydział Karny. Zatrzymano ją 24 lipca 2013 r., a sąd zawiadomił pracodawcę 27 lipca 2013 r. Stosunek pracy wygasł 25 października 2013 r.
Szef może jednak przed upływem tych 3 miesięcy zwolnić aresztowanego dyscyplinarnie. Zezwala mu na to art. 66 § 1 k.p. Tymczasowe aresztowanie samo przez się nie stanowi jednak podstawy rozwiązania z zatrudnionym angażu na mocy art. 52 § 1 pkt 2 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 1976 r., I PZP 49/76). Inaczej stanie się, gdy popełnienie przestępstwa nie budzi wątpliwości, czyli jest oczywiste.
Przykład
Postanowieniem z 1 lipca 2013 r. Sąd Rejonowy w Płocku VII Wydział Karny zastosował wobec pana Michała, zatrudnionego w X sp. z o.o. na czas nieokreślony, tymczasowe aresztowanie na 2 miesiące. Prezes spółki uznał, że skoro aresztowano go w związku z zarzutem oszustwa (wyłudzenie 100 tys. zł), to popełnił
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta