Po długiej chorobie praca, a nie wypoczynek
Planu urlopów nie trzeba dostosowywać do pracownika, który pod koniec roku wrócił po kilkumiesięcznym zwolnieniu lekarskim. Tak długa absencja pozwala przesunąć wypoczynek na kolejny rok.
Pracownik przez kilka miesięcy był na zwolnieniu chorobowym i w konsekwencji ma sporo niewykorzystanego jeszcze urlopu. Powinien go wybrać do końca roku. W firmie tworzymy plany urlopów. W trakcie choroby podwładny miał zaplanowany wypoczynek. Czy tego rodzaju sytuacja zobowiązuje pracodawcę, aby udzielić urlopu w terminie wskazanym przez pracownika – żeby wolne nie przeszło na kolejny rok? – pyta czytelniczka.
Nie. Gdy w zakładzie pracy tworzone są plany urlopów, długotrwała choroba pracownika może skutkować m.in. tym, że:
- dni jego wypoczynku nie zostaną ujęte w planie urlopów,
- pracownik nie wykorzysta z powodu absencji urlopu w terminach przewidzianych w planie.
Jeśli termin wypoczynku został ustalony w planie urlopów na okres, w którym pracownik chorował, siłą rzeczy nie mógł zostać wykorzystany. Taką możliwość wyłącza art. 165 k.p. – w odniesieniu do urlopu jeszcze nie rozpoczętego oraz art. 166 k.p. – w stosunku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta