Co się zmieni w rozliczaniu pożyczek
Od 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące powstawania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług zwolnionych.
Tomasz Krywan
Zasady, na jakich usługi udzielania pożyczek podlegają opodatkowaniu VAT, budzą wątpliwości. Jasne jest tylko to, że jeżeli usługi takie podlegają opodatkowaniu VAT, to są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Dużo wątpliwości
Należy jednak zauważyć, że zwolnione od podatku mogą być wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu, zaś w przypadku pożyczek jest kwestią sporną czy udzielanie pożyczek przez podatników VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem:
∑ zawsze, a więc również w przypadku jednorazowego udzielenia pożyczki (tak przykładowo WSA w Łodzi w wyroku z 4 października 2011 r., I SA/Łd 1085/11), czy
∑ tylko niekiedy, gdy okoliczności pozwalają uznać, że udzielenie pożyczki nastąpiło w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu VAT (tak przykładowo NSA w wyroku z 30 maja 2012 r., II FSK 2276/10).
Wątpliwości budzi również to, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek, gdyż obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług.
Na zasadach ogólnych
W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług udzielania pożyczek powstaje obecnie na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta