Kompensata jest równoważna zapłacie
Potrącenie wzajemnych wierzytelności jest formą ich uregulowania w rozumieniu przepisów nakazujących korektę kosztów z tytułu nieopłacenia faktury w odpowiednim terminie.
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Ze względu na stosunkowo niewielkie obroty zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są w księdze przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż artykułów budowlanych. Firma prowadzona jest w wynajmowanym budynku (czynsz płacimy z góry do 10 dnia danego miesiąca). 20 października sprzedaliśmy towary właścicielowi budynku. Ustalając termin płatności uzgodniliśmy, że płatność nastąpi w dwóch ratach w drodze potrącenia: w listopadzie i w grudniu. Czy taka umowa nie spowoduje, że będziemy musieli dokonać korekty kosztów z tytułu niezapłaconych faktur za najem? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje art. 24d ustawy o PIT.
W uproszczeniu przepis ten wprowadził obowiązek skorygowania kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ureguluje faktur zakupu w określonych terminach.
Obowiązki podatnika
Artykuł 24d ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) – kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta