Reklama, która wprowadzała w błąd seniorów
Umieszczanie nieprawdziwych lub niepełnych informacji o produkcie, pomijających jego ważne cechy, może skutkować postawieniem firmie zarzutu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Przedsiębiorcy mają prawo reklamować swoje produkty, niezależnie od tego, czy dotyczy to towarów czy usług. Jednak formułując treść jak i wizerunek reklamy należy pamiętać o tym, że nie może ona wprowadzać w błąd lub pomijać istotne informacje o produkcie, co w konsekwencji mogłoby wywierać ten sam skutek. Zasada ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców, w tym także tych oferujących specyficzne usługi, takie jak umowy dożywocia czy też dożywotnie renty, oferowane w zamian za przeniesienie prawa własności mieszkania lub innej nieruchomości na przedsiębiorcę. Takie umowy, chociaż skala zjawiska nie jest duża, są oferowane na rynku, a skierowane do osób starszych, w szczególności tych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej albo nie mających bliskiej rodziny. Nie wnikając w szczegóły, na podstawie takiej umowy senior sprzedaje swoje mieszkanie, jednocześnie mając gwarancję, że może w nim pozostać aż do śmierci, a przedsiębiorca, w zamian za to, wypłaca co miesiąc wynagrodzenie (rentę). I właśnie w ostatnim czasie firmy działające na tym rynku zostały skontrolowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oprócz wzorców umów sprawdzał on także, w jaki sposób przedsiębiorcy reklamują swoje produkty. Przebadanych zostało 46 takich przekazów, do których jak się okazało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta